Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

jarda194 


Oblíbená alba

Alba, která má jarda194 v oblíbených

reklama

44 fotek, letos v červnu, 98 zobrazení, 105 komentářů
Severný Weinviertel v lete po daždi. Lokality Sudmährenkreuz a kalvária nad dedinkou Stutzenhofen.
46 fotek, září až listopad, 21 zobrazení, 34 komentářů | příroda
v tomto období jsem absolvoval v podstatě jen 2 cílené botanické výpravy, jednu hned začátkem září na Slovensko (té jsem věnoval dvě samostatná alba) a druhou v půlce září do Krkonoš za účelem rozšíření sbírky nafocených hořečků.. ostatní jsou jen takové "cvaky po cestě", některé zajímavější, některé běžnější, některé téměř všudypřítomné :)
7 fotek, tento týden, 675 zobrazení, 208 komentářů | koníčky, zábava
Jsem jenom já tak divná, že se pozastavuji nad tím, když je mi oznámeno, že jsem vytvořila album, které jsem právě vytvořila (možná nevědomky, tak abych se o tom dověděla)? Zato hlášení nových komentářů definitivně přestalo chodit... Pouze já si na Rajčeti poslední dny připadám, jako by mi v supermarketu přerovnali zboží, abych nic nenašla? Jenom mně vadí, že musím mezi stále stejnými reklamami rolovat a v nepřehledné "nudli" na pravé straně monitoru (asi abych musela stočit oči ke komerční reklamě, která tam stejně byla vždycky?!) hledat, co mi právě otevřený mail sděluje? Mám k vám jednu prosbu. Kdo jste na tom podobně, opalcujte toto album. Nic si nevynucuji. Asi jsem stejně jenom já tady nenormální...
26 fotek, 14.11.2016, 8 zobrazení, 12 komentářů
46 fotek, letos v srpnu, 52 zobrazení, 53 komentářů | příroda
celoroční sledování Bílichovského údolí přineslo sladké plody, konečně jsem se dočkal kýchavice v plném květu; jako bonus po cestě za kýchavicí v příkopě u cesty mnou dosud neviděný kruštík.. a k tomu zas pár krátkých zastávek v rámci rodinných dovolených (někdy i mnou prosazených, např. Rašeliniště Jizerky :) )
45 fotek, letos v červenci, 44 zobrazení, 41 komentářů | příroda
zpátky k prázdninám, toto je taková červencová všehochuť, cílený výlet bylo z toho všeho vlastně jen pátrání po okrotici v Bílichovském údolí, ostatní jsou neplánované zastávky na služebních cestách, rychlocvaky na rodinné dovolené apod. :)
30 fotek, 3.9.2017, 25 zobrazení, 24 komentářů | příroda
kromě slanisek u Kamenína, kterým bylo věnováno samostatné album, jsme s kolegou navštívili ještě 3 lokality v okolí Štúrova - PR Vršok v Belianských kopcích, NPR Čenkovskou step a Kováčovské kopce (známé též jako Burda).. tady už nebyla úspěšnost tak vysoká, ale pár kousků se taky našlo..
52 fotek, 2.9.2017, 42 zobrazení, 55 komentářů | příroda
trochu přeskočím prázdniny, ale tento výlet na Slovensko snad stojí za to.. škoda, že hlavní organizátor se nakonec nemohl zúčastnit, ale aspoň jsem díky němu tušil, co kde hledat, takže díky, Libore :)
21 fotek, 21.6.2017, 196 zobrazení, 92 komentářů
Nádherná rozhledna Čížovka byla otevřena v loňském roce. Vstup je zatím jen o víkendu a o prázdninách, ale na požádání je možné domluvit si schůzku s klíčníkem. Je vysoká impozantních 40 metrů a nabízí úžasné výhledy po okolí, za dobré viditelnosti i na vzdálené dominanty, jakými jsou Bezděz, Ralsko, Ještěd...
39 fotek, 1.7.2017, 51 zobrazení, 12 komentářů
Sivěnka přímořská, Glaux maritima, je opět jedna z rostlinek, která je u nás na ústupu, v současnosti mi jsou známy tři lokality, ověřenu mám jednu.V Čechách by měla růst v rezervaci Soos u Mariánských Lázní, na Moravě pak na slanisku Dobré Pole, a já ji fotil na obnoveném slanisku Zápověď, kde se spontáně objevila ze semenné banky. Tato lokalita je velmi perspektivní, neboť ji tam doprovází další slanomilky, např. další silně ohrožená zeměžluč spanilá a kuřinka obroubená, najdeme tu též ledenec přímořský, komonici zubatou a další. Jak její jméno napovídá, v dalších státech Evropy roste na mořském pobřeží, u nás vyhledává právě slaniska, a opět patří mezi rostliny kriticky ohrožené a také tak chráněné.
41 fotek, 7.7.2017, 69 zobrazení, 25 komentářů
Tak dneska opět návštěva Slovenska, dokonce jsem si zopáknul nedávno navštívenou lokalitu poblíž Štúrova. Při nedávné návštěvě totiž nekvetl hadinec italský, no, a teď už byl skoro odkvetlý, ale pár kvítků pro předstvu tam na mě počkalo. Hadinec italský je submediteránní prvek flory, no prostě roste na jihu v teple a na Slovensku roste na pár lokalitách při hranicích s Maďarskem, je zařazený mezi rostliny zranitelné a je chráněný. Hadince tam doplňoval v nebývalém množství suchokvět roční, u nás kriticky ohrožený, a na skalách jsem našel poslední kvetoucí trsík kuřičky klubkaté. Jinak bylo celo pohoří, dá se říct, totálně vyprahlé.
47 fotek, 15.7.2017, 63 zobrazení, 22 komentářů
Tak takhle jsem si nazval býlí, které vyhledává skály tvořené hadci, neboli serpentinitem. Takových místeček je u nás nemnoho, ale přeci jen jich pár je, a všechna jsou, dá se říct, velmi zajímavá. Kdybych měl některé nasadit pomyslnou korunu slávy, napadly by mě asi prvně hadce u Mohelna, ale lokalita, odkud jsou dnešní záběry, ji možná i předčí, nalézá se v ní hned několik rostlin, které jsou velmi vzácné.Jedná se o přírodní památku Hadce u Želivky. Nejslavnější je kuřička hadcová, roste jen na dvou místech na světě, tady je jí nejvíce, na druhé lokalitě je 20 až 30 rostlin.Druhým druhem je mochna Crantzova hadcová, ta roste v ČR jen zde, tu jsem ale nestihl, byla již odkvetlá. Dalšími hadcovýmo druhy, které jsem stihl, je hvozdík kartouzek hadcový a trávnička obecná hadcová. A pak také kapradina sleziník hadcový, ten už jsem ale nefotil, mám ho v albu z Mohelna...
23 fotek, 16.7.2017, 64 zobrazení, 20 komentářů
Čtyři roky a pět pokusů, přesně tolik jsem musel věnovat téhle kytce, aby mi byl dopřán pohled na její květ, a to vše na několik set metrů dlouhém náspu podél železniční trati u Tišic, v přírodní památce Písčina u Tišic. Proč to úsilí? Je to neobyčejná kytka, jejíž počty se počítají na příslovečných prstech, a situace je podobná v celé Evropě, tedy ještě v Německu, kde by se měla také vyskytovat. Jaká je aktuální situace tam, to nevím, jinde v Evropě se nevyskytuje, tedy alespoň ne souvislé a významné nálezy, o kterých by se vědělo. Přirozený souvislý výskyt má na východ od nás, ale až od Ukrajiny a Běloruska, na Slovensku chybí. U nás je samozřejmě chráněna a jsou snahy o posílení populace, v čem spočívá úbytek počtů rostlin však není zcela zřejmý.Písčina u Tišic je však zajímavá i obyvately z živočišné říše, takže jsem se tam nikdy nenudil.
42 fotek, 26.5.2017, 49 zobrazení, 36 komentářů | příroda
koncem května jsem se díky pracovním povinnostem dostal ještě jednou na Moravu, podařilo se mi objet pár lokalit a najít pár rostlin známých a pár neznámých..
24 fotek, 3.6.2017, 239 zobrazení, 155 komentářů
V loňském roce byla vyhlášená nová Národní přírodní rezervace (NPR) na vrchu Zlatník nedaleko Mostu. A tak jsme si tam udělali botanickou exkurzi doplněnou krásnými výhledy.
40 fotek, letos v květnu, 50 zobrazení, 32 komentářů | příroda
klasická výprava na Moravu, pro větší rozsah rozděleno na dvě části... Díl první - širší okolí Znojma aneb od Moravského Krumlova po Šobes
63 fotek, 27.5.2017, 93 zobrazení, 28 komentářů
Kytky v tomto albu jsem nafotil na písčinách v okolí jihoslovenských obcí Chotín a Marcelová.
59 fotek, 23.5.2017, 116 zobrazení, 183 komentářů | krajina, příroda
Dubany - Rohatec - Vrcha - Senec - Dubany (jen asi 5,5 km).

Malý výlet do Českého středohoří, nedaleko Libochovic.
PP Kuzov  30 | kibic
33 fotek, jaro, 312 zobrazení, 207 komentářů
Přírodní památka (PP) Kuzov je skalnatý vršek na JZ okraji centrální části Středohoří. Jeho stepní charakter je zajímavý nejen z botanického hlediska, navíc jsou z něj krásné výhledy na západní část Středohoří. Na závěr jsem přidal konečně dohledaný snědek chocholičnatý, který se od běžného Kochova liší pacibulkami přisedlými k hlavní cibulce.